Erektilní dysfunkce

erektilní dysfunkce

Erektilní dysfunkce, je častokrát nesprávně nazývaná i impotence. Tento termín se používal v minulosti av současnosti se považuje spíše za hanlivé vyjádření tohoto problému. Erektilní dysfunkce je neschopnost muže buď dosáhnout nebo udržet erekci (popřípadě obojí zároveň) po celou dobu sexuálního aktu. Odhaduje se, že ve světě trpí stovky milionů lidí touto poruchou.

Co je erektilní dysfunkce?

Můžeme ji rozdělit na tři základní části přičemž první je neschopnost dosáhnout dostatečně tvrdou erekci, druhá neschopnost ji udržet dostatečně dlouho a to třetí je kombinace dvou předchozích. Další podmínka resp. definice mluví o neschopnosti dosáhnout požadované erekce po dobu minimálně 6 měsíců.

Jak dochází k erekci?

Erekce je stav nebo schopnost udržet penis dostatečně tvrdý po celou dobu pohlavního styku. Pohlavní úd tedy penis tvoří dvě karverózne a jedno spongiózní těleso, které obklopuje močovou trubici. Tato tělesa jsou vyplněny tzv. houbou tedy tkání, které houbu připomíná. Do karveróznych těles je přiváděna a odváděna krev velkou rychlostí a pod určitým tlakem. Toto zajišťuje speciální mechanismus a celý proces se nazývá erekce.

Kdo je ohrožen?

Problém s erektilní dysfunkcí je opravdu závažný a ne jen ve světě ale i v České republice. Výzkumnou studii zaměřenou na stárnutí mužů, kterou udělali v Massachusetts odhaduje, že na světě trpí přibližně 150 milionů lidí nějakou formou erektilní dysfunkce. Jako vzorek posloužily výhradně zdravý muži. Ze studie vyplynulo že 52% mužů který měli 40 – 70 let trpí erektilní dysfunkcí.

 • 17, 2% mělo lehkou formu,
 • 25,2% středně těžkou
 • 9,6% těžkou formu

Erektilní dysfunkce v mladém věku

Nejtěžší formy této dysfunkce byly podstatně častěji diagnostikovány mužům nad 70 let. V České republice se odhaduje že až 1 000 000 mužů v různém věku trpí různými stupni erektilní dysfunkce. Paradoxem je že ani mladí muži nejsou zcela mimo ohrožení, právě naopak. I u nich se mohou vyskytovat onemocnění, které mohou zapříčinit ED.

Rizikové faktory

Erektilní dysfunkce se většinou nepovažuje za samostatnou nemoc, spíše jde o symptom nějaké jiné, neméně závažné nemoci. Konkrétní příčiny u jednotlivých pacientech jsou téměř vždy několik. Na vzniku erektilní dysfunkce se podílejí nemoci organického původu, psychické poruchy ale i jiné příčiny. Až 70% tvoří organické onemocnění jako diabetes s pozadím aterosklerózy, srdečně-cévní onemocnění: aj onemocnění nervového systému mohou být příčinou (epilepsie, parkinsonizimus, úrazy a operace v dolní části pánve a endokrinopatie.

 Léky – diuretika, antiepileptika, antidepresiva, antidiabetika, antihypertenziva, statiny, NSAID, bývají příčinou erektilní dysfunkce ve 12% případů.  

Psychické příčiny jako úzkost, strach, rozčilení, stres i obava ze selhání při sexuálním aktu apod. jsou důvodem erektilní dysfunkce v 10% případů. Mezi další příčiny poruch erekce patří pití alkoholu ve větších množstvích, kouření či požívání drog.

Bodové shrnutí

 • stavy způsobené nemocí, které zabraňují dostatečnému prokrvení penisu, může jít o vysoký krevní tlak, cholesterol, cukrovku či onemocnění cév;
 • poškození nervového systému, které zabrání nervovému spojení mezi míchou a penisem, například roztroušená skleróza, cerebrovaskulární příhoda, různé chirurgické operace které přímo
 • přeruší spojení mezi míchou a penisem
 • velmi často může jít o psychické onemocnění nebo aktuální stav jako stres, deprese i úzkost
 • různá onemocnění ledvin, jater, hormonální nerovnováha
 • některé léky mohou způsobit erektilní dysfunkci. Jsou to např. diuretika, léky k léčbě vysokého krevnímu tlaku, cholesterolu, cukrovce, antidepresiva, léky na epilepsii, protinádorové léčiva
 • užívání drog a omamných látek, požívání alkoholu a také kouření

Další příčiny

 • věk
 • obezita, nedostatek pohybu
 • chronická onemocnění
 • radiační léčba
 • jiné

Diagnostika

diagnostika erektilní dysfunkce

Nejste si jisti, zda trpíte erektilní dysfunkcí? udělejte si TEST ZDE (test je v slovenštině).

Léčba erektilní dysfunkce

Už kolem roku 1000 vznikaly první snahy o léčbě erektilní dysfunkce hlavně v Indii av některých arabských oblastech. Tyto snahy o léčbu byly většinou více či méně úspěšné. První skutečně reálné výsledky sazačali objevovat někdy počátkem 20. století. V tét době se začaly dostávat na trh testované léky na úrovni EBM. Aktuální léčebné postupy erektilní dysfunkce můžeme třídit z více pohledů.

Erexan Erexan
Erexan je preparát, ktorý sa využíva na zlepšenie erektílnej dysfunkcie a slabej erekcie. Silné zložky z neho robia vhodného adepta na riešenie týchto nedostatkov… Přečíst si o přípravku Erexan 

Z pohledu terapeutického přístupu:

 1. Psychologicko-sexuální terapie
 2. Farmakoterapie – perorální, intrauretrálna, injekční. Nejznámější farmakotereapiou je Viagra.
 3. Chirurgické zákroky podle lokalizovaného problému
 4. Zlepšeanie stavu prostřednictvím sexuálních pomůcek jako vakuová pumpa, podtlakový přístroj, penilní protéza
 5. Fytoterapie

Z hlediska využívání léčebných a terapeutických postupů vzhledem k jejich použití v rámci jednotlivých kroků. Vždy je ale nutná i psychosexuálních léčba.

 • První linie – léčba hlavně prostřednictvím Viagry – následně vakuová pumpa
 • Druhá linie – intrauretrová terapie – injekční terapie (prostaglandin E1, fentolamin, papaverin)
 • Třetí linie – nejprve protézy (penilní) – na závěr chirugické léčba cév

Téměř všechny tyto léčebné postupy může naordinovat pouze povolán lékař a jsou na lékařský předpis. Pokud Vaše zdravotní problémy nejsou ještě ve velmi vážném stavu, spolehlivým prostreidkom na zlepšení stavu je určitě Zerex . Jde o doplněk stravy se skvělými výsledky, který není vázán na lékařský předpis.

Erektilní dysfunkce
4 (80%) 3 votes

One Response

 1. Jakub 22. januára 2016

Zanech svůj názor

TOPlist